úterý 14. května 2013

Německý certifikát B2

Odpoledne se sestřenicí po zkouškách :)
Můj sen byl vždycky studovat na zahraniční škole. Jelikož jsem se na základní škole učila angličtinu a němčinu, vybrala jsem si němčinu jako jazyk, ve kterém chci studovat na vysoké škole. Jazyk, který když budu umět, pomůže mi najít si lepší místo, práci. Angličtinou vládne každý, chtěla jsem se odlišit, doučit se ji později, na vysoké. Bohužel jsem nezvolila úplně dobře střední školu. Škola, na které jsem, bohužel úroveň jazyků dobrou nemá. Naštěstí to trochu kompenzuje výukou přírodních věd, jako je matematika a fyzika. Rozhodla jsem se pokračovat ve svém snu. Jako volitelný předmět na 3 roky jsem zvolila další, třetí jazyk - francouzštinu, abych ji mohla mít na vysoké jako 2 cizí jazyk. Můj tatínek mě rozhodl podpořit ve studiu jazyka a zaplatil mi 2-týdenní intenzivní kurz na Actilingua Academy ve Vídni. Tímto mu velice děkuji a strašně moc si toho vážím. Týden před kurzem jsem absolovovala přípravu v Brně. Tyto kurzy mi neskutečně moc daly a posunuly dál. Takový kurz je velice nákladný, přesto mi tatínek tento kurz zaplatil znovu. A rovnou na 3 týdny! Jazykový kurz je nejlepší, když v dané zemi strávíte minimálně měsíc. Jenže to už si taťka dovolit nemohl, mám ještě ségru. :) Celý rok, abych mohla jet do Vídně o týden víc, jsem musela o víkendech vydělávat na své kapesné. Život v zemi, kde jsou životní podmínky o hodně vyšší, je dražší všechno. Blbé banány na snídani o 30korun. :D

Svoje znalosti jsem chtěla letos zpečetit certifikátem. A protože úroveň, která je už světově uznávaná, je B2 dle paramatrů Evropské unie, vybrala jsem si tuto zkoušku. Nechtěla jsem podcenit přípravu a přihlásila jsem se na přípravný kurz, který probíhal každý den ve čtvrtek večer hodinu a půl. Sešla jsme se výborná parta a neskutečně jsme si pomáhali. Paní učitelka nás strašně moc naučila, byli jsme neskutečně motivovaní a dřeli jsme již od září. Příprava mi týdně zabrala týdně min. 6hodin. Bylo to velice náročné skloubit s mým tréninkem na novou sezonu a zejména školou. Ale zkousla jsem to a dřela dál. Protože jsme všichni ve skupině chtěli dělat zkoušku, od února se nám příprava daleko zintezivněla, výuka trvala minimálně 3 hodiny. Musela jsem se naučit obrovské množství slovíček, přes 4000. Studovala jsem pořád, i ve škole o přestávkách. :) Na soustředění, na kterém jsem byla s taťkou, jsem se věnovala každý den. Protože v Brně nebývají zkoušky B2 často, vybrala jsem si Prahu.

Porozumění textu
26. dubna jsem se vydala v 5 hodin ráno žlutým autobusem Student agency do Prahy. Cesta byla naprosto bezproblémová. Před zkouškou jsem se ještě zastavila na snídani v kavárně Crosscafé, kde jsem si dala croissant, mussli s jogurtem a broskvemi a obrovský šálek cappuccina, abych se probudila. Přesun na místo zkoušky proběhl taky hladce. V 9:00 mě čekala první část, porozumění textu. Dostali jsme 4 úkoly. V prvním jsme měli přiřadit osobu k příslušnému textu. Byl zde popis lidí, kteří chtějí poznat některé město, místo v Německu a přiřadit. Několik textů bylo navíc a někteří lidé byli "negativ" - neměli tam svůj popis místa. Druhý text byl o místě v Německu, blízko Mnichova. Mluvil o historii, slavném filozofovi, který tam žil a naštívil kavárnu, která stále existuje a pak o propojení stavění a propojení místa s vlakovou dopravou. Měli jsme k němu na závěr pár otázek, jak tomu rozumíme. Třetí text byla úvaha jedné spisovatelky o rozdílu, mezi muži a ženy, které jsou ve vedoucím postavení. Měli jsme poté vyplnit, zda vlastnost ženám škodí a je skeptická a nebo s tím souhlasí. V posledním úkolu jsme měli doplnit slova do vět. Článek byl o dětech v předškolním věku. Podle výzkumu jsou holky daleko vyspělejší, než chlapci. Tato část trvá 80min.

Poslech
V další části, poslechové, byla nejprve tabulka, kterou jsme měli doplnit. Většinou nějaký údaj schůzky, či oprava nějaké informace. Slyšeli jsme ji jen jednou, o to, to bylo těžší. Bohužel snad nikdo nezachytil začátek. Druhý poslech byl již delší, trval asi 10 minut a bylo to vyprávění o malíři, umění a poté mluvil, jaký měl spojení malíř s Martinem Lutherem a náboženstvím. Poslech zabere zhruba půl hodiny.

Slohová práce
Poslední část je písemná. Měli jsme na výběr jeden ze dvou textů, článků z novin - dostali jsme o každém 4 řádky a v důsledku toho si vybrat. Jelikož druhý pojednával o životním prostředí, vybrala jsem si první text. Byl o tom, jestli má být hranice pro pití alkoholu tak přísná. Měli jsme na to reagovat, napsat, jaké to je v naší zemi a vyslovit nějaký názor na to. Celkem jsme na to měli 80min.

Ústní část
O týden později se konala ústní část. Do zkušební místnosti jsme byli rozděleni po dvojicích, dle abecedy. Já, protože jsem na začátku abecedy, jsem byla již druhá na řadě,  9:20. Čekalo mě tedy opět brzké vstávání a odjezd z Brna v 5:00.

V 9:20 jsem se tedy dostala na řadu. Dostala jsem před sebe text, který byl o ztrátě motivace lidí. Měla jsem o tom pohovořit 4 minuty. Můj další úkol byl vybrat jeden ze 3 obrázků pro malířskou školu. Nelíbil se mi ani jeden. Na toto téma jsem měla mluvit společně s mojí přidělenou partnerkou 6-7min. Bohužel, moje partnerka zůstala někde v Praze zácpě, musela jsem jít se zkoušejícím, což se mi zdálo těžší. Zkoušející vždycky bude na vyšší úrovni, než jsem já. Naštěstí se mi to docela povedlo a společně se zkoušejícím jsme dospěli ke společnému výsledku.

Za dva týdny mi přišly výsledky. Nehorázně mě výsledky zklamaly. Tak málo bodů, které jsem dostala za písemnou část, jsem snad nikdy nedostala, ani na začátku cvičných testů, které jsem na konci kurzu dávala většinou s 1, se 2 chybami. Alespon mě trochu potěšila mluvní část, kde jsem dostala bodů hodně. Možná se pokusím písemnou část opravit na konci prázdnin.

Nyní se pokouším najít si nějakou letní brigádu v Rakousku, či Německu, abych svoji němčinu ještě vylepšila. I když, nevidím to moc nadějně. Jinak bych pokračovala normální triatlonovou sezonu.

Moje triatlonová sezóna začne 1. června, kde si vyzkouším premiéru na halfironmanských tratí v Pardubicích. Doufám, že si po zkouškách zlepším alespoň trochu chuť a závod se povede. :)


3 komentáře:

 1. A dala jsi to tedy dohromady nad limit, nebo ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U německé zkoušky je to děleno na dvě části - ústní a písemnou ... Já nedala písemnou, takže to musím opakovat-

   Vymazat
  2. Aj aj. Tak budu držet palce, abys to dala napodruhé co nejlépe. Je fajn, že NJ vůbec tu možnost opravy umožňuje. AJ i FRJ to nemá, když je člověk pod daným limitem, tak to prostě nedal a konec.

   Vymazat