úterý 28. srpna 2012

Průvodce Vídní

Ve Vídni jsem strávila o prázdninách 3 týdny. Proto bych chtěla jeden článek věnovat pobytu ve Vídni a podělit se s Váma s mými postřehy.

Škola
Škola
Studovala jsem v ActiLingua Academy. Každý všední den zde probíhá výuka němčiny. Buď dopoledne nebo odpoledne, záleží kam vás zrovna na týden sekretářka přiřadí. Bohužel změna není možná. Většina má standartní kurz, který začíná v 9 nebo ve 14:15. Hodina trvá hodinu a půl, mezitím je 15 minutová přestávka. První hodina je zaměřena na gramatiku, druhá na slovní zásobu, mluvení a čtení. Nejdůležitější je ztratit ostych a mluvit. Je jedno, jestli řeknete špatný člen nebo předložku. Všichni na světě jsou k vám velice toleratní a chyby vám odpoustí. Jsou raději, když mluvíte, než když přemýšlíte 10minut, jaká předložka je ta správná.
Každý týden ve čtvrtek se píše test . Slouží zejména pro vaši informaci, jak dobře jste se naučili probíranou gramatiku. Pokud napíšete test extra dobře, můžete být přesunuti do těžší úrovně. Nejčastěji však zůstávate v jedné úrovni 4 týdny.
Každý den pořáda škola akce. Ve všední dny večer aktivity po Vídni, které bývají zdarma. Nebo se můžete přihlásit na celodenní výlet do jiného města, který se pořádá v sobotu. Většinou stojí 68euro a jezdí se například do měst, jako jsou Graz, Linz, Salzburg.

Bydlení 
Noční Prater
Bydlet můžete buď ve vlastním - pronajmutém bytě, či u příbuzenstva nebo necháte školu, aby vám nachystala ubytování. Na výběr máte bydlení v rakouské rodině, v ActiLingua rezidenci, či na koleji. Rodina, či ubytovna vám může poskytnout snídaně, či polopenzi (snídaně + večeře) Na snídani je na výběr šunka, sýr, máslo, med, marmeláda, nutela, cornflaky, mléko, čaj, káva a šťáva ze sirupu. Na večeři bývá polévka, výběr z 2-3 mas, 2-3 přílohy, salát - rajačata, okurek, paprika, dresingy a zákusky. Vše formou švédských stolů.

Studenti
Pokud se rozhodnete studovat ve Vídni v ActiLingue, počítejte s tím, že tam můžete potkat i spoustu Čechoslováků. Loni si na to ještě dávali pozor a snažili se nedávat nás dohromady, letos nás klidně bylo 5 Čechoslováků v jedné skupině. Další početnou skupinou bývají bývalé sovětské národy - Rusko, Ukrajina, Lotyšsko, Litva ...
Schönbrunn

Doprava
Vídeň je skvělá tím, že má rozsáhlou síť městské hromadné dopravy a kamkoliv se dostanete. Lístek si můžete koupit buď před zastávkou metra, v tramvaji nebo v trafice. Platí všude ve Vídni - v tramvaji, v autobuse, v U- Bahnu (metro), či S-Bahnu (vlak). Týdenní lístek stojí 15euro, měsíční 45.

Posilovny
Hned první týden v úterý jsem chtěla zajít do fitka, zejména na kolo, abych nevyšla ze cviku. Vybrala jsem si jedno Vídeňáků nejoblíbenější. Bohužel do toho prvního mě nechtěli pustit, protože tam můžu platit jen s rakouskou kreditkou. Rychle jsem si matně vybavila, že kolem jednoho velkého jsem běžela. Vyrazila jsem tedy tam. Jenže tam jim vadilo, že mi nebylo 18. Zvláštní. Pít se tady může od 16, ale do posilovny až od 18. Ten den jsem odešla s nepořízenou. Naštěstí pokus č. 3 dopadl na výbornou, akorát platit 9,5 euro za vstup je docela mastný ... Oni tam počítají, že po cvičení navštívím tam saunu, jenže v létě se vám v takovém horku do sauny nechce. ;)

Schönbrunnerbad
Bazény
Do bazénu jsem se hrozně těšila. Po pečlivém výběru mi padl do oka bazén ve Floridsdorfu. Jenže, dojela jsem tam a bazén byl zavřený! Po rozhovoru s zdejším pracovníkem mi bylo oznámeno, že mám přijít příští týden. Dobrá tedy. Poučena fitneskovým fiaskem jsem vyrazila okamžitě do dalšího bazénu, který jsem měla po cestě. Taky zavřeno! Otevírají taky až příští týden! Proč to nemůžou napsat na internet?! :( V záloze jsem měla ještě jeden menší, ale byl taky zavřený :( ... Nemohla jsem se tedy dočkat úterý. Dojedu tam, pár minut před 9 - otevírací dobou. Musím tedy chvilku čekat. V 9 jsi jdu
pro lístek. Jenže pokladní mi oznámí, že otevírají vše ostatní, ale bazén kvůli čemusi ještě týden nechají zavřený. :( Achjo! :( ... Po debatě s Rakušankou jsem zjistila, že tady je to normální, halové bazény jsou o prázdninách zavřený, protože mají otevřený venkovní bazény. A jelikož bylo o víkendu nádherně, rozhodla jsem se navštívit bazén ve Schonbrunnu. Nádhera! Myslela jsem si, že se tam nebude dát plavat, protože tam bude hodně lidí. Jenže Rakušáci překvapili! Nechali tam 2 dráhy s limity - jednu pomalejší a jednu rychlejší a když si plavčíci mysleli, že nějaký plavec je moc pomalý a zavazí ve dráze, tak ho prostě vyhodili!

Vídeňské obědy
Café Central
Ve Vídni je docela oříšek někam jít na oběd. Meníčka tu začínají od 8eur, nejčastěji za 10. Jít takhle párkrát na oběd, tak jsem bez peněz. Musela jsem si 3 týdny vystačit s bagetami, které jsem kupovali v pekárně Back werk nebo Strock za cca 3 euro. Občas jsem si dala pizzu, která stála 1,2 euro u školy nebo chutnější čtvrtka za 2,7eur na Schwedenplatzu. A když už mi bageta nebo pizza lezla krkem zašla jsem ke Turkům na kebab nebo na nudle, které byly za cca 3 eura.

Kavárny
Kavárny neodmyslitelně k Vídni patří. Doporučovala bych vám zajít na pravý sacher dort do Sacher hotelu, který jako jeden ze 4 kaváren vyrábí originální recepturu tohoto lahodného čokoládového dortu s meruňkovou polevou. Bohužel jeho cena zas tak příznivá není, stojí 6 euro.
Pokud dostanete chuť na pravou vídeňskou kávu, doporučuji vám zajít do kavárny Central na Herrengasse. V minulosti jsem chodili psát umělci své texty. Má nádherné kouzlo. Ke kávě vám doporučuji koupit nějaký zákusek, skvěle chutná a stojí okolo 4 euro.

Paulaner ze Schweizerhaus
Prater
Prater má pro větší kouzlo večer. Nejprve bych vám doproručila navštívit vyhlášenou hospodu Schweizerhaus, kde můžete okutnat například výborné kolínko, ale hlavně k tomu dělají výborná točená piva. V Rakousku se točí velikosti Seidel a Krugel - 0,3 a 0,5l.
Atrakce v Prátru stojí až 8 euro

Schönbrunn
Schobrunn je klasika, která stojí za to navštívit. Můžete navštívit zámek, zámecké zahrady, či místní ZOO. Časově bych vám doporučila Schonbrunnu vyhradit 1/2 den či den.

Památky
Z památek bych vám doporučila projít si centrum Vídně, či navštívit muzea jako je Albertina, technické, marcipánová, ale je jich spousta dalších...

Nákupy
Pokud se rozhodnete vyrazit na nákupy, doporučila bych vám Stephanplatz, či dražší Mariahilferstrasse. Pokud hledáte něco za rozumné ceny, doporučuji vám udělat si výlet do Outlet cetra v Parndorfu. Lístek stojí 9,5 a jezdí se tam autobusem od Opery. Zaplatit lístek lze jen v informačním stánku Parndorfu, který je na rožku mezi Adidasem a Burger Kingem.

1 komentář: