sobota 7. července 2012

Koupání v dalekém Boleveckém rybníku

Po dlouhé době jsem zavítala na dálkoplavecký závod. V této době se žádný triatlon nekoná, proto jsem si zajela na mistrovství České republiky na 10km až do daleké Plzně. Závod byl zároveň součástí seriálu Tour de Open Water Swimming (OWS), která vznikla podle cyklistického vzoru Tour de France. Plavci tak za několik dnů stráví dlouhé hodiny ve vodě a naplavou pořádnou porci kilometrů, celkem 40 km. Seriál začal na Seči (30.6.), druhou zastávkou je Plzeň (5.7.) a dále pokračuje v Ejpovicích (6.7.), na Slapech (7.7.) a končí v Praze. (15.7.)

Poslední pokyny před startem.
Startovní listina mistrovského závodu je neskutečně nabitá. Nechybí ani největší esa českého dálkového plavání. Největší hvězdou na startu je bezesporu naše jediná olympionička pro letošní Londýn Jana Pechanová. Dalšími favoritkami byla její oddílová kolegyně, 3. na slavném závodě Capri-Neapol Silva Rybářová, nejmladší česká pokořitelka La Manche Lenka Štěrbová, jihlavská Barbora Picková, či další brněnská závodnice Adélka Solská s dorosteneckou mistryní na 1500m Dominikou Hovorkovou. U mužů byli favorité hned dva. Několikanásobný mistr ČR a dvojnásobný vítěz legendárního závodu Capri-Neapol Rosťa Vítek a nadějný Honza Pošmourný. Dalšími favority byli Karel Baloun, Honza Kútník, Víťa Ingeduld, či Jakub Tobiáš, všichni zástupci brněnské Komety.

Závod na 10km má 8 okruhů. Je tedy rozdělen po 1,25km. Teplota vody je příznivá, má okolo 25°C. Nechávám si vysvětlit poslední taktické pokyny od pana trenéra. Hlavní je doplavat a stihnout limit. No dobře tedy, pokusím se o to. :)

Já se těch plavek snad nikdy nezbavím. AU!
Startujeme přesně o 5minut později než muži. To abychom nemohli taktizovat v háku opačného pohlaví a měli tak vlastní závod.. Start mám nečekaně hodně rychlý. Dokonce ještě na 2. bójce jsem rychlejší než některé rychlejší plavkyně. Zařazuji se za Petru Mrůzkovou. Po zbytek kola si toho moc nepamatuji, vidím jen nohy. Po prvním kole se neobčerstvuji, proč by taky, když mám zatím v rukách jen kilometr a čtvrt. Nechci si přivodit zbytečné komplikace tím, že by mi Petra uplavala. Druhý okruh provištíme velice rychle. Zařazuji občerstvovačku. Nechci, aby mi "došlo," na delší plavání už moc zvyklá nejsem. Některé svým rychlým brzkým příjezdem překcapuji. Slyším na svoji adresu jen samou chválu. Rychle do sebe "vyklopím" kolu a přesto si nedovolím nezeptat, zda-li stíhám limit. Potěšující odpověď mě uklidňuje, nasadím vysoké tempo a mohutným sprintem doplavávám můj krnovský doprovod. :) Následující kola mi přijdou rychlé. Po kole se narozdíl od Petry občerstvuji a pak ji vždycky sprintem doženu. Zbytek kola odpočívám. :) Přesto cítím, že na konci čtvrtého kola tuhnu. Naštěstí je tentokrát občerstvovačka delší, díky tomu, že se i soupeřka začala občerstvovat. Dávám si moji oblíbenou Voltage tyčinku a střídám Petru v táhnutí. Ke konci kola i ona poznává, že tuhnu a jde zpátky přede mě. Přesto mě nechává znovu táhnout 6. okruh. Po tomto kole se snažím doplnit zásoby jak se dá. Už nemám síly na to, abych krnovskou plavkyni zpátky secvakla, uplavává mi. Cítím, jak zvolňuji. Už nemůžu. Přesto doplavávám některé mužské protivníky. Poslední kolo už si užívám. Doplavávám Honzu Srba z Prahy. Do cíle se dostávám za 3 hodiny 22minut a 55 vteřin !!! Ohromné zlepšení, nejlepší výsledek na 10km :) Trať nebyla vytyčena přesně, měřila téměř 11km. Je vidět, že i když mě na bazéně téměř nepotkáte, je lepší vyměnit kvalitu za kvantitu. Věnovat se hodně technice, "hrát si" ve vodě ... Tento výsledek mě pořádně nakopl a vím, že mám stále pokračovat v té své dřině. :)

Závod žen vyhrála suverénně Jana Pechanová. Za sebou nechala Silvu Rybářovou. Třetí skončila Barbora Picková. Ještě do 6. okruhu byla Jana rychlejší než nejrychlejší chlapi, kteří více taktizovali. Mistrem ČR se stal Jan Pošmourný, který z dlouhodobého kralování sesadil Rosťu Vítka. Porazil ho o pouhých 5 desetin! Na stupně je ještě doprovodil Kája Baloun.
Odměna za takovýto výkon musí být. Starbucks Chodov. :))


Žádné komentáře:

Okomentovat